Prezentacija projekata Zavičajne nastave – Škole u srcu zavičaja

U Pazinu, 6. svibnja 2016. održana je prezentacija projekta zavičajne nastave pod nazivom „Škole u srcu zavičaja/Scuole nel centro dell'Istria“ u kojoj su učenici iz različitih krajeva Istre prezentirali svoje školske projekte vezane uz projekt Institucionalizacija zavičajne nastave Istarske Županije.

U samom projektu sudjelovale su 24 osnovne škole (OŠ Vladimira Nazora, Vrsar; Škola za odgoj i obrazovanje, Pula; OŠ Veli Vrh, Pula; OŠ Jože Šuran, Višnjan; OŠ Monte Zaro, Pula; TOŠ Bernardo Benussi, Rovinj; OŠ Vidikovc, Pula; OŠ Mate Balote, Buje; OŠ Kaštanjer, Pula; OŠ Vladimira Nazora Pazin; OŠ Joakima Rakovca, Sv. Lovreč Pazenatički; OŠ Vladimira Gortana, Žminj; OŠ Šijana, Pula; OŠ Tar-Vabriga; OŠ Giuseppina Martinuzzi, Pula; OŠ Centar, Pula; OŠ „Rivarela“, Novigrad; TOŠ Novigrad; TOŠ Bernardo Parentin, Poreč; TOŠ „Edmondo de amicis“, Buje; OŠ Dr.Mate Demarina, Medulin; OŠ Vodnjan, Vodnjan; OŠ Marije i Line, Umag; TOŠ „Galileo Galilei“, Umag).

Program je započeo predavanjem izv. prof. dr.sc. Line Pliško s Filozofskog fakulteta, Sveučilišta „Jurja Dobrile“ u Puli,  pod naslovom „Jezična slika Istre“, zatim je profesorica Marijana Jelicich- Buić  iz talijanske osnovne škole Galileo Galilei, Umag – Umago, održala predavanje na temu:“ Istrovenetsko naslijeđe“. Nakon predavanja, uslijedilo je otvorenje, uz pozdravne riječi  mr.sc. Valtera Flega, župana Istarske Županije; gđe. Mirjane Galant, zamjenice gradonačelnika  Grada Pazina i gđe. Zdenke Turkalj -Čohilj, ravnateljice OŠ Vladimira Nazora Pazin, škole domaćina.

Prigodan kulturno - umjetnički program  pripremili su učenici škole domaćina,  OŠ Vladimira Nazora Pazin i OŠ Vladimira Gortana Žminj. Nakon službenog otvaranja, u holu Spomen doma, razgledani su punktovi na kojima su se navedene škole predstavile. Projektima su zastupljeni, odnosno objedinjeni svi elementi izričaja i medijske prezentacije: dramski, plesni, literarni, scenski, znanstveno- istraživački, skladateljski, kostimografski, izdavački...

Druženje je završeno zajedničkim fotografiranjem svih sudionika ispred Spomen doma, a svoje projekte škole će predstaviti roditeljima, učenicima i široj zajednici na svojim školskim  projektnim danima.

Izvor: http://www.za-nas.hr/dogadjanja/detaljnije/shkole-u-srcu-zavichaja-scuole-nel-centro-dellistria

objavio: BARBARA MOČIBOB ŠPERANDA   datum: 9. 5. 2016.