Mala glagoljska akademija "Juri Žakan" Roč

I ove godine naši su šestaši polazili Malu glagoljsku akademiju u Roču. Tjedan dana bilo je dovoljno da se prisjete glagoljice i početaka pismenosti na području Istre, ali premalo da bi se riječima opisalo koliko je lijepih iskustava, prijateljstava i zabave u tom vremenu stečeno.

Program 24. saziva Male glagoljske akademije započeo je 26. lipnja 2016. u Roču i trajao je do 2. srpnja. Ovogodišnji saziv ugostio je pedesetero učenika te 14 mentora iz 14 škola s područja Hrvatske i Italije. Četvero učenika iz Osnovne škole Vladimira Nazora Pazin predstavljalo je svoju školu u radu akademije: Hani Paćalat iz Matične škole, Dajana Milohanić iz PŠ Tinjan, Magdalena Daus iz PŠ Lupoglav te Luka Štefanuti iz PŠ Trviž. U pratnji učenika bila je učiteljica Hrvatskoga jezika, Tatjana Savić.

Program je i ove godine bio veoma bogat. Osim cjelodnevnog sudjelovanja u radionicama, mentori i učenici prisustvovali su bogatom kulturnom programu, predavanjima te putovali Istrom upoznajući na terenskim nastavama glagoljašku povijest i tradiciju.

Nedjelja, 26. lipnja,  bio je dan kada su se svi sudionici okupili ispred Osnovne škole Vazmoslava Gržalje u Roču, nakon čega je uslijedila prijava te smještaj u spavaonice. Nakon smještaja, započeo je program otvaranja akademije i dobrodošlice prisutnima. Program je uveličan predstavom "Tajna crnog vrta". Idući je dan započeo odabirom radionica te početkom rada u njima. Također, akademik Josip Bratulić održao je mentorima, voditeljima radionica i učenicima predavanje pod nazivom "Čiril i Metod - njihova baština kod Slavena". Večernji program toga dana ugostio je Vladu Pernića koji je predstavio svoju knjigu "Legende istarskog sjevera" te ispričao nekoliko legendi vezanih za Roč te Dramski studio Krila s njihovom predstavom "Obiteljski portret". Utorak je bio rezerviran za posjet Aleji glagoljaša u jutarnjim satima te nastavak rada u radionicama. Nakon toga, održana je predstava "Vila Mila" te pjevački nastup malih pjevača, "Mali Veliki mikrofon". Srijedu su sudionici akademije proveli na cjelodnevnom izletu "Putevima glagoljaštva", na kojem su posjetili Plomin, Labin, Barban, Sveti Petar u Šumi, Žminj, Draguć. Večernji program sastojao se od predstave "Vila Mila" i "Malog Velikog mikrofona". Četvrtak je započeo predavanjem Frane Para koji je prisutne upoznao s tiskarstvom i tiskarskom prešom te pokazao kako je to u praksi izgledalo. Nastavilo se s radionicama do večernjih sati, kada je uslijedila predstava "Mitska bića Istre" te nastup benda učitelja Zorana Bjelopetrovića iz Rovinja "The Guzzies". U petak su učenici, uz rad u radionicama i završne radove, bili angažirani učenjem pjevanja himne MGA te uvježbavanjem scenskog nastupa koji će biti prezentacija radionica u završnom programu. U večernjem programu nastupili su učenici, članovi Dramske grupe Osnovne škole Vladimira Nazora Pazin, s predstavom "Muha u ustima". Posljednji dan, subota, bio je dan kada su održana uvježbavanja završnog programa MGA. Program za uzvanike započeo je u 20 sati, nakon čega su se polaznici akademije rastali i krenuli svojim kućama.

Kako bismo podijelili malo ugođaja koji je pratio ovogodišnji sastav akademije, priložili smo fotografije koje će zasigurno ostati lijepa uspomena polaznicima.

objavio: BARBARA MOČIBOB ŠPERANDA   datum: 5. 7. 2016.