Enciklopedijski kviz u školskoj knjižnici

Svake se godine od 15. listopada do 15. studenoga obilježava Mjesec hrvatske knjige. Manifestacija je to koja već godinama uspješno promiče važnost knjige i čitanja i kojoj se knjižničari svojim radom i idejama redovito pridružuju.

Ovogodišnja je manifestacija posvećena enciklopedistici, a provodi se pod geslom – sve na jednom mjestu. I zbilja je tako – upravo se u enciklopedijama mogu pronaći mnoge činjenice i spoznaje o svom ljudskom znanju.

Kako bi i učenici naše škole toga postali potpuno svjesni za njih je 24. listopada organiziran Enciklopedijski kviz u školskoj knjižnici. Tako su učenici 5.c i 5.d razreda svoje blok satove Hrvatskog jezika proveli upravo u prostoru knjižnice.

Nakon edukacije u kojoj je bio govora o povijesti enciklopedija, njihovim vrstama i ulozi u svakodnevnom životu te načinu na koji se njima služimo bacili smo se na primjenu svega rečenog u praksi.

Učenici su podijeljeni u grupe, a zadatak je bio taj da netočne tvrdnje koje su dobili istraže i isprave koristeći se upravo enciklopedijama. Osim utvrđivanja uspješnog snalaženja u enciklopedijama ideja kviza bila je i ta da učenici usvoje kriterije vrednovanja pronađenih informacija.

Za razliku od informacija koje možemo pronaći na internetu i koje mogu biti nepotpisane, stručnjaci odgovorni za izradu enciklopedija u njoj su uvijek navedeni. Važno je da učenici budu svjesni toga da za nepotpisane informacije nitko ne preuzima odgovornost pa shodno tome one mogu biti potpuno krive.

Nakon uspješne detekcije netočnih informacija učenici su izložili zašto su one krive i koje su točne pa smo na taj način svi nešto i naučili. A kako i ne bi, kad smo u školi smiley?

Zahvaljujemo učenicima koji su bili vrijedni i radoznali te učiteljici Mariji Baćac, također takvoj smiley.

objavio: Slađana Jukić   datum: 24. 10. 2017.