Projekt Tolerantan vršnjak – nasilje Bljak!

U našoj školi započela je provedba projekta „TOLERANTAN VRŠNJAK – NASILJU BLJAK!“ za učenike 3. i 4. razreda.

Tijekom mjeseca veljače u znaku smo i obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja – „Dana ružičastih majica“.

Kao škola smo, prema Ministarstvu znanosti i obrazovanja, prijavili projekt u suradnji s udrugom za pružanje psiho-socijalne i pedagoške pomoći djeci i mladima sa smetnjama i poremećajem u ponašanju TI SI OK, s temom prevencije vršnjačkog nasilja. Projekt je uvršten kao sastavni dio aktivnosti preventivnog programa škole.

Pod vodstvom mudre i iskusne voditeljice udruge, magistre socijalne pedagoginje Sonje Jarebice te članica stručne službe škole, tijekom veljače i ožujka provoditi će se aktivnosti predviđene za učenike i roditelje 3. i 4. razreda Matične škole i svih područnih škola. Radioničko-predavačke aktivnosti predviđene za učenike odvijati će se u 3 susreta svaka 2 tjedna, gdje će gospođa Sonja učenike poučavati Malu školu socijalnih vještina. Učenici će učiti vještine nošenja s raznim emocijama, suočavanja s raznim teškoćama u odnosima s drugim učenicima, donošenja ispravnih odluka, suprotstavljanja nečemu što im se ne sviđa te uvježbavati suradnju, komunikaciju i toleranciju. Za sve je roditelje učenika 3. i 4. razreda pripremljeno predavanje pod nazivom Socijalne kompetencije djece u izgradnji odnosa s vršnjacima.

Za kraj, kroz projekt je osigurano osnaživanje i unaprjeđivanje kompetencija suočavanja sa vršnjačkim nasiljem za učiteljice razredne nastave, kako bi se tom temom kontinuirano bavile tijekom ove, ali i narednih školskih godina. Učiteljima će voditeljica predstaviti i upoznati ih sa brojnim tehnikama i strategijama rada s učenicima te ih osnažiti u selektivnoj prevenciji nasilja u praksi.

Zbog epidemiološke situacije sve se aktivnosti provode u online oblicima rada, no navedeno ne utječe na kvalitetu izvedbe. Sve će aktivnosti biti evaluirane od strane vanjskog neovisnog evaluatora, a rezultati efektivnosti projekta biti će predstavljene po završetku provedbe projekta i evaluacija.

Psihologinja škole Valentina Rabar

objavio: Slađana Jukić   datum: 9. 2. 2022.