Županijsko natjecanje iz povijesti

U srijedu 7. ožujka 2018. godine naša je škola bila domaćin Županijskog natjecanja iz povijesti za učenike osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta. Na natjecanju je sudjelovalo ukupno 66 učenika, najboljih poznavatelja povijesti u osnovnim i srednjim školama Istarske županije i 30 učitelja mentora, a prezentirana su i 3 istraživačka rada.

Pozdrav dobrodošlice učenicima i mentorima uputila je ravnateljica pazinske osnovne škole Zdenka Turkalj-Čohilj, a nakon kraćeg kulturno-umjetničkog programa, svima prisutnima obratio se i gradonačelnik Grada Pazina, Renato Krulčić. Pohvalio je dosadašnji trud i zalaganje učenika i njihovih mentora i zaželio im puno uspjeha.

U vrijeme pisanja testova, za učitelje mentore organizirano je predavanje prof. Denivera Vukelića na temu Srednjovjekovne kuhinje (povijesni izvori u nastavi).

Nakon rješavanja testova, obrane istraživačkih radova i ručka, za učenike je organiziran posjet Muzeju Grada Pazina i Etnografskom muzeju Istre uz stručno vodstvo. Osim toga, učenici i njihovi mentori mogli su se opustiti igrajući stolni tenis u školskoj sportskoj dvorani ili pak pogledati film u školskoj knjižnici Dječak u prugastoj pidžami koji prikazuje strahote holokausta kroz nevine oči osmogodišnjeg sina nacističkog oficira.

U kategoriji 7. razreda najuspješniji su bili:

1. Nino Perković, mentorica Aleksandra Čičak, Osnovna škola dr. Mate Demarina iz Medulina

2. Petar Pereša, mentor Igor Jovanović, Osnovna škola Veli Vrh Pula

3. Erin Pamić, mentor Dalibor Švić, Osnovna škola Vladimira Nazora Potpićan

U kategoriji 8. razreda najuspješniji su bili:

1. Anamarija Bukovnik, mentorica Ivana Maričić, Osnovna škola Kaštenjer - Pula

2. Martina Kuča, mentorica Maja Jovanović, Osnovna škola Poreč

3. Lean Osmanović, mentorica Aleksandra Čičak, Osnovna škola dr. Mate Demarina iz Medulina

U kategoriji 1. razreda srednjih škola najuspješniji su:

1. Marija Lalović, mentorica Sanja Gregorinić, Srednja škola Mate Blažine Labin
2. Matteo Mohorović, mentorica Sanja Gregorinić, Srednja škola Mate Blažine Labin
3. Eugen Labinac, mentorica Marija Komparić, Gimnazija Pula

U kategoriji 2. razreda srednjih škola najuspješniji su:

1. Matija Jurman, mentorica Sandra Sloković, Pazinski kolegij - Klasična gimnazija Pazin s pravom javnosti
2. Nina Savić, mentorica Sanja Gregorinić, Srednja škola Mate Blažine Labin
3. Antonella Filipas, mentorica Sanja Gregorinić, Srednja škola Mate Blažine Labin

U kategoriji 3. razreda srednjih škola najuspješniji su:

1. Adem Mahmić, mentorica Sanja Gregorinić, Srednja škola Mate Blažine Labin
2. Erika Sirotić, mentor Hrvoje Badurina, Srednja škola Buzet
3. Mateo Cvek, mentorica Marija Komparić, Gimnazija Pula

U kategoriji 4. razreda srednjih škola najuspješniji su:

1. Rafael Družetić, mentor Mladen Majušević, Gimnazija i strukovna škola Jurja Dobrile Pazin
2. Mia Matea Velenik, mentor Vladimir Torbica, Srednja škola Mate Balote iz Poreča
3. Luka Bariša,  mentor Daniel Bogešić, Pazinski kolegij - Klasična gimnazija Pazin s pravom javnosti

U kategoriji istraživačkih radova najuspješniji bio je Matej Hekić, učenik Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile Pazin s radom Poljoprivreda, gospodarstvo i društvene prilike  žitelja Žminjštine u prvoj polovici 20. stoljeća, pod mentorstvom Igora Dobrića te je njegov rad predložen za državnu razinu natjecanja.

Istraživački rad Analiza Matičnih knjiga Župe Hum za razdoblje od 1875.-1880. godine predstavili su Matija Jurman i Luka Poropat, učenici Pazinskog kolegija - Klasična gimnazija Pazin s pravom javnosti pod mentorstvom Sandre Sloković i osvojili 2. mjesto.

Sve o Veslačkom klubu Arupinom istražili su učenici Srednje škole Zvane Črnje Rovinj, Ivan Luka Mamontov i Domagoj Matošević pod mentorstvom Mire Butigan-Tomić i zauzeli 3. mjesto u ukupnom poretku.

Nakon objave rezultata najuspješnijim učenicima dodijeljena su priznanja i nagrade.

Još jednom, čestitamo svim učenicima i njihovim mentorima te im želimo puno uspjeha u nadolazećim natjecanjima!

objavio: BARBARA MOČIBOB ŠPERANDA   datum: 9. 3. 2018.

Važne obavijesti

« Ožujak 2024 »