2019-05-11 10:10:00

Sedmaši „na terenu“

Učenici sedmih razreda naše škole 30. travnja 2019. proveli su „na terenu“.

U ranojutarnjim satima opremljeni dobrom voljom i osmjesima krenuli smo na put prkoseći sivom nebu nad nama.

Prvo odredište: Kuterevo

Ovo planinsko naselje smješteno je u uskoj uvali na obroncima sjevernog Velebita nedaleko Otočca.

Posjetili smo ga jer se ondje nalazi utočište za medvjede. Zahvaljujući živopisnom domaćinu, saznali smo kako ovo mjesto pruža utočište medvjeđim siročićima i zaštitu medvjeđeg staništa. Takvi mladunci, othranjeni uz pomoć i skrb ljudi, ne uspijevaju razviti znanja i vještine potrebne za samostalan život. Stoga nikad ne odlaze u svoja prirodna staništa nego ostaju u utočištu koje je zasad jedinstven ovakav projekt u svijetu.

Medvjedi, naši glavni protagonisti, nisu marili previše za nas. Prepustili su se svojim uobičajenim aktivnostima, a mi smo uživali u njihovoj pojavi jer ne viđamo baš svaki dan medvjeda, zar ne?!

 

 

Drugo odredište: Memorijalni centar „Nikola Tesla“

Smiljan, mjesto posebne energije, rodno je selo jednog od najpoznatijih izumitelja, elektrotehničara i fizičara svjetskog ranga, Nikole Tesle. Iako je prošlo više od 150 godina od rođenja Nikole Tesle, njegova kuća i danas ponosno stoji na istom mjestu, baš kao i te davne 1856. godine kada je 10. srpnja na svijet došao um koji će u potpunosti promijeniti svijet. Ovdje je danas, upravo njemu u čast, izgrađen i otvoren Memorijalni centar "Nikola Tesla" Smiljan, koji nas podsjeća na život i rad velikog izumitelja. Najstarije fotografije kuće i okućnice iz 1904. godine, biblioteka s knjigama o Tesli, funkcionalni Teslini izumi, kao što su indukcioni elektromotor, okretno magnetsko polje, poznatije pod nazivom "Kolumbovo jaje", Teslin transformator te popis Teslinih patenata samo su neke od stvari koje su nas dočekale u ovom memorijalnom centru. U umanjenoj replici Teslina laboratorija prikazan nam je bežični prijenos struje. Posjet centru završili smo edukativnim filmom o životu i radu Tesle.

 

 

Treće odredište: Majerovo vrilo

Na rijeci Gackoj i njenim pritocima radilo je tijekom 20. stoljeća oko šezdeset mlinica, a danas ih tek nekoliko na vrelima u Sincu još obavlja svoju prastaru funkciju mljevenja žita koristeći pogonsku snagu ove rijeke. Osjetili smo duh starih vremena, silinu vode koja pokreće velike kamene blokove koji svojom snagom žito pretvaraju u brašno.

Sretni i ispunjeni u večernjim satima vratili smo se kući. Cijeli dan bio nam je lijep. Sivi oblaci nisu ostvarili svoj naum .

 

 

Tekst pripremila: Patricija Golob Fonović


Osnovna škola Vladimira Nazora Pazin