Dan planeta Zemlje

Djelatnici Parka prirode Učka, 22. travnja, organizirali su obilježavanje Dana planeta Zemlje u Maloj Učki uz niz aktivnosti za roditelje, učenike i učitelje članica Mreže škola PP Učka.

U sklopu projekta Still Water Revival – obnavljanje i očuvanje malih slatkovodnih ekosustava krških planina na Mediteranu, proveden je program pod nazivom „Kako se ne bojati divljine“. Pod vodstvom entomologa i herpetologa Tonija Korena iz strukovne Udruge Hyla, djeca su upoznavala bioraznolikosti okružja, ulogu čovjeka u narušavanju ljepote krajobraza, gubitku vrsta i njihovih staništa i slabljenju stabilnosti ekosustava.

Kroz edukativnu aktivnost na otvorenome „Potraga za životinjama“ saznali su o vrijednostima raznolikosti i bogatstvu krških lokvi i travnjaka te potrebi njihovog obnavljanja i održavanja. Prepoznavali su različite organizme koji se ovdje pojavljuju ili trajno obitavaju.

Putem aktivnosti „Vrećica puna strašnih stvari“, djeca su pažljivo rukovala životinjicama savladavajući vještinu bivanja u prirodi kako bi razvila pozitivan stav o okruženju i prebrodila eventualne strahove.

Dok su učenici upoznavali različite elemente prirodne baštine PP Učka, roditelji su razgledavali kulturnu baštinu područja oko Male i Vele Učke uz interpretativnu šetnju i stručno vodstvo. Saznali su razne zanimljivosti o prošlosti sela, starinskim obrtima, običajima, vjerovanjima i tradicionalnom graditeljstvu. Navedena ruralna sredina upisana je u Registar nepokretnih spomenika kulture. Obilazak je završen degustacijom ovčjeg sira na tamošnjem OPG-u.

Zajedničko druženje mlađih i starijih sudionika odvijalo se na livadi kušajući ukusan „fažol“. Sunčan i topao dan pospješio je ugođaj travanjskom planinskom pikniku.

Ovakva događanja organiziraju se s ciljem većeg uključivanja javnosti, a posebice lokalnog stanovništva, kao poticaj zaštite prirode, druženja i zajedničkih obiteljskih boravaka na otvorenome prostoru.

objavio: Kristina Franović   datum: 24. 4. 2023.

« Srpanj 2024 »