Pisac u gostima - Božidar Prosenjak

U četvrtak, 19. 11. 2015. našu je školu posjetio Božidar Prosenjak , hrvatski književnik i novinar, koji je s mnogo ljubavi pričao o svom životu i dijelu učenicima 3.c i učenicima sedmih razreda.

Djetinjstvo je proveo u podravskom selu Kuzminecu. Tamo je započeo svoje školovanje, a priče iz tog razdoblja našle su svoje mjesto u zbirci „Sijač sreće“ koju učenici trećih razreda čitaju u sklopu školske lektire. Svoje je školovanje nastavio u Koprivnici, Parizu i Zagrebu, gdje je diplomirao romanistiku na Filozofskom fakultetu. Zaposlio se u Velikoj Gorici kao novinar i urednik kulture u listu i na radiju. A učenicima je ispričao i kako je, prije nego što je postao pisac radio i mnogo drugih poslova, a između ostalog i svirao klavijature u jednom poznatom zagrebačkom bendu.

Božidar Prosenjak objavljuje prozne, pjesničke, dramske i kritičke tekstove u dnevnom i periodičnom tisku, na radiju i televiziji. Surađuje u časopisima za djecu "Modra lasta", "Radost", "Smib", "Zvrk" i dr. Radovi su mu uvršteni u zbornike, antologije, školsku lektiru i školske udžbenike. Neki su mu tekstovi prevedeni na više od 20 svjetskih jezika. Objavio je više knjiga i dobio nekoliko značajnih nagrada za svoj rad.

Učenici su s pažnjom slušali njegovo prepričavanje svojih dogodovština, a autoru su postavljali i mnoga pitanja vezana uz djela koja su pročitali. Na pitanje je li namjerno u priči „Domraća zadaća“ ubacivao slovo R u riječi u kojima ga inače nema, autor je učenicima odlučio pročitati tu priču. Učenici su autora nagradili oduševljenim smijehom, a naravno da im je ispričao i kako je ta priča nastala.

A na samom kraju predstavljanja, učenici 3.a zamolili su autora da im da svoj autogram, što je on rado prihvatio i svakom je učeniku poimence uputio i neku toplu riječ, zahvalivši se na gostoprimstvu i obećavši da će svakako ponovno posjetiti našu školu.

objavio: Dean Murić   datum: 20. 11. 2015.