Projekt „Naša mala knjižnica“

Ove godine knjižnice naše škole započele su s međunarodnim projektom „Naša mala knjižnica“, kojem je osnovni cilj poticanje kritičkog čitanja među djecom odnosno poticanje čitanja među mladima.

Projekt uključuje radionice koje se temelje na šest knjiga nagrađivanih autora iz Slovenije, Litve i Hrvatske, a koje su namijenjene djeci u dobi od 8 do 11 godina.

Projekt smo započeli sa slikovnicom Lijenozemska autora Kestutisa Kasparavičiusa, a u radionicama su sudjelovali učenici trećih razreda Matične škole.

Radi se o priči o zemlji u kojoj je zabranjeno raditi, gdje je sve prepuno slatkiša, gdje su prozorska stakla napravljena od šećera i gdje odjeća raste na drveću, a prometuje se vrlo neobičnim sredstvima. Njeni su glavni junaci mačići Mjaukalo Lijenić, Predilica Sladokusić i Drijemalo Okruglić, a autor kroz 15 poglavlja priča o njihovim zgodama na proputovanju.

Lijenozemci znaju raznovrsna neobična prometala: leteće ljestve, hodajuće stolove, koračajuće krevete, motorne kade, plivajuće poplune…

Zadatak za učenike bio je da zamisle svoje neobično prometalo kojim bi otišli u Lijenozemsku.

Učenici su koristeći svoju bogatu maštu prometala na radionici osmisli, nacrtali, obojali i dali im zanimljive nazive. Bila je to prva faza radionice.

U idućim tjednima slijedi izrada tih neobičnih prometala koristeći razne materijale koje ćemo potom poslati organizatoru projekta te nestrpljivo iščekivati koji će od njih biti nagrađeni.

Iako smo čitali o Lijenozemskoj bili smo vrlo marljivi smiley!

3.a razred

3.b razred

3.c razred

Knjižničari Slađana Jukić i Dean Murić

objavio: Slađana Jukić   datum: 14. 11. 2018.