Osmaši u Vukovaru

Tradicionalno, osmi razredi idu na terensku nastavu u Vukovar. Tako je bilo i ove školske godine, nakon što je prekinuta pauza zato što se prethodne dvije školske godine, zbog poznatih razloga pandemije Covid-a 19, nije odlazilo na spomenutu terensku nastavu.

Svi osmi razredi Osnovne škole Vladimira Nazora iz Pazina, dakle četiri razreda matične Škole i četiri osma razreda područnih škola Sveti Petar u Šumi, Tinjan, Karojba i Lupoglav krenuli su u ranim jutarnjim satima 26. svibnja put Vukovara.

Dolasku u Vukovar učenici su odslušali dva predavanja u Memorijalnom centru Domovinskog rata. Prvo se predavanje odnosilo na sumiranje političkih i inih okolnosti Hrvatske u sklopu SFRJ te na događanja koja su prethodila samom raspadu i (ne)mirnom razilaženju jugoslavenskih republika. Naglasak je, razumljivo, bio usmjeren na događanja u obrambenom Domovinskom ratu te kronološki navedenim i tumačenim ratnim oslobodilačkim operacijama i međunarodnim mirovnim posredovanjima. Nekolicina je učenika, aktivno sudjelovala u predavanju te pokazala zavidnu razinu činjeničnih saznanja o Domovinskom ratu. Drugo je predavanje bilo terenskog karaktera te se odvijalo u obliku posjete parku i hangarima u sklopu Memorijalnog centra. Učenici su izbliza mogli vidjeti tenkove, topovnjače, haubice, minobacače te uočiti od čega se sastoje, kako funkcioniraju i kako se postavljaju pojedine nagazne mine. Završetkom predavanja, učenici su u pratnji učitelja posjetili vukovarski Vodotoranj te imali priliku razgledati čitav Grad i prekrasan pogled na Srijem, Slavoniju i Bačku.

Drugi je dan započeo posjetom vukovarskoj Općoj bolnici i memorijalnom postavu u bolničkom podrumu. Učenici su imali priliku na pravi način doživjeti svu grozotu ratnih stradanja. Nakon bolnice, razgledali smo Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, odnosno tzv „Groblju tenkova“. Posjetom vukovarskom gradskom groblju i Spomen domu stradalih i streljanih na Ovčari, učenici i nastavnici su iskazali svoje poštovanje prema stradalima. Također, u sklopu terenske nastave posjetili smo i centralnu vukovarsku župnu i franjevačku crkvu Svetih Filipa i Jakova te pogledali i prigodan film o vukovarskim ratnim stradanjima kroz priče stradalnika i prognanika. Predzadnje odredište bio nam je Dvorac Eltz, nekada sjedište vukovarske grofovske obitelji njemačkoga podrijetla, danas Gradski muzej. Kustosica muzeja, rođena vukovarka, s puno pažnje, privrženosti i znanja provela nas je kroz čitav postav Muzeja. O tome koliko su učenici bili zadivljeni postavom, govori i grobna tišina tijekom vođenja te gromoglasan pljesak na kraju vođenja. Zadnje nam je odredište bio Muzej vučedolske kulture. U tu daleku prošlost učenici su zakoračili kroz „serpentine“ Muzeja koji je ukopan u brdo. Možda izmoreni natrpanim rasporedom, ali puni dojmova i spoznaja krenuli smo, u kasnim popodnevnim satima, kući.

Učenike su pratili učitelji: Hana Gržinić Kraljić, Nataša Maruškić Popadić, Sofia Pamić Berton, Ivana Radman, Jadranka Mrak, Monika Peranović, Mihael Kiršić i Ivan Miškulin.

Tekst pripremio učitelj Ivan Miškulin

objavio: Slađana Jukić   datum: 6. 6. 2022.