Komparacija dvaju sustava u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture - projekt

U periodu od 16. do 25. veljače 2024. godine realizirao sam projekt „Komparacija dvaju sustava u nastavi tjelesne i zdravstvene kulture".

Sama ideja je došla još prije godinu dana kada sam preko iseljenika sa naših prostora stupio u kontakt sa kolegama, tj. učiteljima TZK iz dvije osnovne škole, te naravno sa ravnateljima.

Kroz komunikaciju i razmjenom iskustva, zaintrigirali su me, te sam predložio suradnju i tako sam osmislio projekt na gore navedenu temu. Naravno nije bilo jednostavno, najveća je bila financijska prepreka za realizaciju ovog projekta. Vodeći se onom starom narodnom izrekom „kad ima volje ima i načina", počeo sam slati upite vlasnicima firmi s područja grada Pazina i grada Poreča te načelniku općine Tinjan, koji su mi pomogli financijski, putem donacija da realiziram ovaj za mene važan projekt.

Ovim putem im od srca zahvaljujem, veliko hvala i obitelji Mršić, koji su me prihvatili u svoj dom, svim učiteljima i ravnateljima iz Danske te svim iseljenicima sa ovih prostora, koji žive i rade u gradu Vejenu, učiteljici Nini koja predaje razrednu nastavu u osnovnoj školi Osterbyskolen, koja me je provela kroz način rada u školi te gospodinu Anelu iz nogometnog kluba Vejen koji mi je pokazao sportski centar Vejen Idraetscenter, najveći u Danskoj, koji se nalazi u gradu Vejen, te na ukazanom povjerenju. Zahvaljujem i Pazin sportu kao donatoru.

Zadovoljan i pun entuzijazma krenuo sam na put kombijem dug 1800 km u jednom smjeru. Nije mi bio problem ni voziti 24 sata, samo da realiziram projekt.

Grad Vejen je glavni grad općine Vejen, veličine 10000 stanovnika, smješten na južnom djelu Danske. Već ulaskom u predgrađe grada Vejena, uvidio sam visoku razinu ekološke osviještenosti.

U gradu Vejen nalaze se dvije osnovne škole i to Osterbyskole koju pohađa oko 500 učenika, te Gronvangskolen, koju pohađa oko 900 učenika smješteni u 9 razreda, u 3 do 4 pararelke.

Cilj projekta je bio upoznati način rada na nastavi TZK u osnovnim školama u Danskoj.

Hospitalizirao sam svaki dan na nastavi TZK, te tako već polako skupljao dojmove o njihovom sustavu rada školstva te radu na satovima TZK. U osnovnoj školi Osterbyskolen, u dogovoru sa njihovim učiteljima, predavao sam tehničke elemente iz košarke, hokeja, štafetnim igrama i tradicionalnim igrama. Djeca su imala međurazredna natjecanja u košarci, gdje sam aktivno sudio na njihovim utakmicama.

U Osnovnoj školi Gronvangskolen kolege su mi prepustile predavanje iz tehničkih elemenata iz odbojke. Nakon 3. sata, učenici su došli na pripreme za natjecanje u odbojci te su me učitelji zamolili da izvršim korekcije tehnika. U petak, zadnji dan nastave u sklopu izvannastavnih aktivnosti, predavao sam elemente iz futsala, te vodio treninge iz nogometa u nogometnom klubu Vejen koji djeluje u sklopu škole.

Uvjeti i infrastruktura za provođenja nastave TZK i uopće sporta ne mogu se niti usporediti. Svaka škola ima dvije polivalentne dvorane gdje provode nastavu TZK te nastavu provode i u Vejen Idraetscenter, najvećem i najmodernijem Sportskom centru u Danskoj.

U sklopu centra nalazi se bazen gdje provode nastavu iz plivanja i igrama na vodi te se u popodnevnim satima koristi za građanstvo. Za svaki sport postoji zasebna dvorana za provođenje aktivnosti te na vanjskim terenima koriste terene i vanjska igrališta za atletiku, vanjski bazen, tenis, nogomet, ragby itd.

Učitelji uz svoje dvorane u sklopu škola mogu provoditi redovitu nastavu u centru i naravno sva školska ili gradska natjecanja. Tu se nalaze i apartmani za goste te dijagnostički i rehabilitacijski centar. Vau, hram sporta. Stvarno nestvarno na našim područjima.

Evo ukratko sam opisao svoje dojmove, koji su nestvarni. Najbolji dani u mom životu, od kad radim u prosvjeti. Danci su mi dali dodatni elan i podršku, u mom radu, u našim okvirima.

Još jednom Veliko Hvala svima koji su mi pomogli u realizaciji ovog projekta.

Učitelj Dalibor Radović

objavio: Slađana Jukić   datum: 6. 3. 2024.