Mala glagoljska akademija Roč, 2015.

Državna škola učenja glagoljice, Mala glagoljska akademija "Juri Žakan", održavala se u Roču od 28. lipnja do 4. srpnja. Čak šezdesetak učenika iz petnaest osnovnih škola iz cijele države sedam se dana usavršavalo u radionicama te sudjelovalo u prigodnim kulturno-umjetničkim programima. Tema ovogodišnjeg saziva bila je Putovanje.

Na 23. saziv akademije naša je škola uputila četvero učenika šestih razreda. Talia Benčić iz PŠ Sveti Petar u Šumi, Filip Oplanić iz PŠ Tinjan, Leana Buršić iz PŠ Lupoglav te učenica Matične škole Rahela Benčić, bili su učenici koji su predstavljali našu školu ove godine u Roču.

Hodogram akademije bio je veoma bogat. Nakon upoznavanja i smještaja u sobe, program je započeo vođenim obilaskom Roča, prezentacijom radionica te predstavom Mitska bića Istre. Ponedjeljak je bio ispunjen radom u radionicama te  predavanjem akademika Frana Pare. Utorak je bio rezerviran za druženje i učenje s akademikom Josipom Bratulićem, koji je nazočne sudionike upoznao sa značajkama i zanimljivostima glagoljaške tradicije u svojemu predavanju te ih proveo Alejom glagoljaša. U srijedu su mali glagoljaši krenuli na cjelodnevni izlet Putevima glagoljaša, u kojemu su proputovali mnoga mjesta koja su očuvala glagoljsku tradiciju te posjetili Zvjezdarnicu Tičan, u kojoj su poslušali predavanje Korada Korlevića. Sljedeća tri dana učenici su se vratili u svoje radionice i počeli pripremati za završni program MGA, rezerviran za subotu navečer. Večeri su bile ispunjene večernjim programom koji je sadržavao kazališne predstave, pjevačke nastupe, kviz, sportske animacije, koncert.

objavio: BARBARA MOČIBOB ŠPERANDA   datum: 13. 7. 2015.

Važne obavijesti

« Travanj 2024 »