Eko škola

Naša škola uspješno se prijavila za sudjelovanje u programu Eko-škole, a sada nas očekuju mnoge aktivnosti kako bi, isto tako uspješno, stekli status Eko-škole.

Međunarodne eko-škole su program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavih škola. Program eko- škola jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti okoliša, koji su dio redovnog nastavnog plana i programa, primjenjuju u svakodnevnom životu škole. Ovakav pristup pomaže učenicima, u svijesti svakog od njih, shvatiti kolika je važnost zaštite okoliša. Posebna pozornost posvećuje se pitanjima smanjivanja i zbrinjavanja otpada, racionalnog korištenja energije i vode i uređivanju školskog okoliša. Svi sudionici života u eko-školi: učenici, nastavnici, administrativno i tehničko osoblje škole, roditelji, javna i mjesna poduzeća, predstavnici lokalne uprave i dr., zajednički poduzimaju niz praktičnih koraka i aktivnosti s ciljem smanjenog opterećenja okoliša.

Škole se nagrađuju Zelenom zastavom sa znakom Eko-škole koja se može izvjesiti na zgradi škole ili izložiti u predvorju. Škole također dobivaju i povelju (certifikat) Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš, pravo na logo (znak škole) koji će se nalaziti na dopisima, stječu mogućnost medijske promidžbe u Hrvatskoj i svijetu, te različite poklone (računala ili drugu školsku opremu) od predstavnika lokalne zajednice, kumova (sponzora) i dr.

Program zahtijeva dosljedno poštivanje zadanih međunarodnih smjernica i kriterija, a ugledni status Eko-škole stiče se kroz četiri osnovna stadija:
1. PRIJAVA ZA SUDJELOVANJE U PROGRAMU EKO-ŠKOLE
2. IZRADA I PROVEDBA PROGRAMA EKO-ŠKOLE
3. PRIJAVA ZA STATUS EKO-ŠKOLE
4. OBNAVLJANJE STATUSA EKO-ŠKOLE

Sve događaje vezane za eko događaje i eko aktivnosti moći ćete pratiti na ovim web stranicama, a voditi će ih učenici- članovi Eko patrole!

Izvor: www.lijepa-naša.hr

objavio: Irena Mijandrušić   datum: 19. 11. 2007.

Važne obavijesti

« Travanj 2024 »