Projekt Zavičajne nastave – Naš zavičaj Istra: „Šekreti s šufita“

U školskoj godini 2018./2019. u projekt Zavičajne nastave, kojeg podržava Istarska županija, uključili su se treći razredi Osnovne škole Vladimira Nazora Pazin, ukupno 141 učenik sa svojim učiteljicama.

Svaki razred obrađivao je jednu temu iz područja zavičajnosti, a za potrebe projekta zavirili su u prošlost te istražili „šekrete s šufita“.

Učenici 3.a razreda istraživali su tradicijsku gastronomiju i tradicijska jela te su u sklopu projekta izradili istarsku kuharicu „Ča su jeli naši stari“. Učenici 3.b razreda istraživali su najstarije predmete u njihovom domu te su na temelju istraženog izrađivali tradicijske predmete od otpadnih materijala. 3.c razred izradio je rječnik Pazinštine, a učenici područne škole Karojba istraživali su autohtone istarske pasmine. U sklopu projekta izrađivali su i domaću tjesteninu, posjetili lokalni seoski turizam te učili narodne plesove i pjevanje na tanko i debelo. Učenici područne škole Trviž istraživali su istarske gradove i njihove znamenitosti te na temelju toga izradili slikovnicu, a u područnoj školi Lupoglav istražili su kapelice i narodna vjerovanja u zavičaju. U područnoj školi Motovun istraživali su i prikupljali razglednice i stare zapise njihovog mjesta, a u područnoj školi Tinjan istraživali su tradicijske igre, izrađivali rekvizite za igre te učili njihova pravila. U područnoj školi Sveti Petar u Šumi upoznavali su kulturnu i povijesnu baštinu kroz specifičnost gradnje suhozida (kažuna) te su u sklopu projekta surađivali s udrugom Babin pas, ali i lokalnim majstorom za izradu kažuna s kojim je održana radionica izrade kažuna.

Predstavnici 3. razreda sudjelovat će na Festivalu Zavičajne nastave koji će se održati u Umagu, 17. svibnja 2019. godine.

Cilj projekta je formiranje institucionalnog oblika očuvanja istarskog zavičajnog identiteta, odnosno uvođenje zavičajne nastave i tradicijske kulture u predškolske ustanove te osnovne i srednje škole na području Istarske županije, te čuvanje svog regionalnog bogatstva i naše regionalne posebnosti.

objavio: BARBARA MOČIBOB ŠPERANDA   datum: 10. 5. 2019.

Važne obavijesti

« Travanj 2024 »