Terenska nastava učenika 7. razreda - posjet tvrtki Gastro-TIM

Učenici 7.c i 7.a razreda ostvarili su planiranu terensku nastavu posjetom proizvodnom pogonu.

Ljubazni domaćini iz tvrtke GASTRO-TIM d.o.o. spremno su dočekali naše učenike i kroz uvodno izlaganje ukratko predstavili tvrtku, što proizvode i od kojih metala te pojedina svojstva tih materijala.

Budući da učenike sedmih razreda sljedeće godine očekuje usmjeravanje prema srednjim školama, ovdje su imali priliku čuti ponešto o zanimanjima zaposlenika, potrebnim godinama školovanja, vještinama koje trebaju imati i razvijati kroz redovita usavršavanja, mogućnostima zapošljavanja kao i utjecaj njihova obrazovanja i vještine rada na mjesečna primanja.

Učenici su potom kroz obilazak tvrtke u autentičnom okruženju i uz objašnjenja vidjeli primjere obrade lima rezanjem strojnim škarama, savijanja strojem koji se naziva savijačica, izradu različitih spojeva metala na proizvodu poput TIG zavarivanja, te spajanje različitim zakovicama, maticama i vijcima. a posebno je zanimljivo bilo vidjeti rezanje lima laserom kojim se upravlja preko programa (tzv. CNC). Također, naši su se učenici susreli s neizostavnim mjerama zaštite na radu primjenom različite zaštitne opreme i drugih mjera zaštite, a dodatno su naučili o načinima gospodarenja neopasnim i opasnim otpadom.

Pojedini učenici su u kontroliranim uvjetima isprobali rezanje lima velikim strojnim škarama i više učenika je isprobalo pojedine primjere zaštitne opreme poput radnih odijela, rukavice različitih namjena, obuću s metalnim kapicama, ali daleko najpopularnija je bila zaštitna maska za zavarivanje :))

Učenici su aktivno sudjelovali u razgovorima, vodili bilješke prema svojim zadacima i postavljali dodatna zanimljiva pitanja, a na kraju su ih domaćini još i počastili laganom okrijepom.

Učenike je pratio njihov učitelj tehničke kulture, Darko Suman koji nije skrivao zadovoljstvo zbog svega što su učenici imali priliku susresti i interesa kojeg su učenici pokazali.

Ovim putem želimo zahvaliti na gostoprimstvu tvrtc GASTRO-TIM d.o.o., djelatnicima koji su nas upoznali sa svojim radom, a posebno gospođama Nataši i Ivi.

Učitelj Darko Suman

objavio: Darko Suman   datum: 6. 12. 2021.

Važne obavijesti

« Ožujak 2024 »