Ekološki kutak u našoj školi

EKO U SVIJETU MEDIJA

Debata: Svakom građaninu treba osigurati pristup internetu.

Debata: Društveni mediji povećavaju ekološku osviještenost ljudi.

Debata: Pitku vodu treba početi skupo naplaćivati pa će se više cijeniti njezina vrijednost.

Igranje uloga - eko turisti

Debata: Svakom građaninu treba osigurati pristup internetu.

Internet je postao dominantan dio života ljudi. Koristimo ga za posao, zabavu, ostvarivanje kontakata i razne druge stvari pa je postao nezamjenjiv alat za mnoge od nas. Postao je dio naše svakodnevnice i svi rado koristimo njegovu dobrobit, od traženja informacija, pregledavanja društvenih mreža do gledanja raznih sadržaja. Svatko od nas može iznijeti svoje mišljenje ili stav koristeći Internet, što nam omogućava slobodu izražavanja. Ipak moramo biti svjesni negativnih čimbenika interneta. Primjerice, ako osoba većinu svog vremena provodi na internetu stalno provjeravajući društvene mreže i online sadržaje i, umjesto izlaska vani, odabire ostanak kod kuće živeći život putem socijalnih mreža, razvija ovisnost o internetu. Druge opasnosti su cyberbullying, krađa identiteta, zlonamjerni programi, tzv. virusi, online klađenje i drugi. Povećana važnost interneta potaknula je raspravu o pravu svakog pojedinca na pristup internetu. Učenici su sudjelovanjem u debati argumentirali pozitivne i negativne učinke interneta te su učili pravila kvalitetne komunikacije.

Debata: Društveni mediji povećavaju ekološku osviještenost ljudi.

Učenici 8.a razreda su proveli debatu tijekom koje su razmišljali o utjecaju medija na svakodnevni život ljudi. Argumentirali su koliko su vijesti ekološke tematike prisutne u medijima te u kojoj mjeri mladi i odrasli obraćaju pažnju na takve oblike novinskih članaka. Zaključak koji su donijeli suci, na temelju iznesenih prijedloga timova, je taj da u medijima jesu zastupljene vijesti ekološke tematike te u tom smislu mediji utječu na ekološku osviještenost ljudi, međutim dodaju kako ljudi ignoriraju takve sadržaje jer im nisu dovoljno zanimljivi i zabavni. Mladi koriste društvene mreže kako bi ispunili svoje slobodno vrijeme i zabavili se, a čitanje o ekološkoj problematici i nije toliko zabavno.

Učenici su sudjelovali u provedbi debate vezane uz nedostupnost pitke vode u pojedinim zemljama te načinima rješavanja krize pitke vode. Voda je najvažnija osnovna ljudska potreba. Ljudi mogu izdržati tjednima bez hrane, ali samo danima bez vode. Preko 884 milijuna ljudi na Zemlji nema pristup sigurnoj pitkoj vodi, a 3,5 milijuna ljudi svake godine umre od bolesti zbog njezinog onečišćenja. Učenici su podijeljeni u dvije skupine: skupina ZA poskupljenje konzumacije vode i skupina PROTIV istoga. Troje učenika bili su suci, koji su donijeli konačnu odluku. Jedan je učenik pratio vrijeme kako bi se sve faze debate pravilno provele te je drugi učenik bio promatrač, koji je bilježio ponašanje timova i korištenje argumenata. Suci su presudili u korist tima ZA poskupljenje vode.

Igranje uloga - eko turisti

Učenici su u sklopu radionice Eko turist imali zadatak glumiti situaciju putovanja na Zemlju. Neki su to vrlo kreativno napravili uz pregršt ideja.

objavio: Marijana Kosturik   datum: 20. 1. 2022.