Ekološki kutak u našoj školi

CRITICAL IN GREEN

U prvom dijelu projekta bavili smo se lažnim vijestima i razvijanju kritičkog mišljenja.

U drugom dijelu projekta dalje smo radili na razvijanju kritičkog mišljenja ovog puta kroz priče i izume.

Prvi dio

Naučili smo što znači kritičko razmišljati i što su to lažne vijesti. Kroz niz aktivnosti radilo se na razvijanju kritičkog mišljenja i na važnosti uočavanja lažnih vijesti i njihovih posljedica. Učenici su čitali razne novinske članke i dolazili do zaključka kako možemo provjeriti informacije u njima, što nam u njima budi sumnju u njihovu istinitost. Proučavali su i pojedine fotografije i prosuđivali jesu li lažne ili nisu. Na kraju smo zaključili koja je štetnost lažnih vijesti i zašto mi zaslužujemo dobiti točne informacije. Proučavali smo i neke aktualne fotografije i vijesti iz pandemijskog perioda poput navodnih delfina u Veneciji.  Sve aktivnosti provedene su na temu ekologije – lažnih/pravih životinja i biljaka, novinskih članaka vezanim za okoliš.

Drugi dio

Učenici su čitali poznate im priče, ali ipak s nekim promjenama te raspravljali na koje sve načine bi ta priča mogla se nastaviti. Vježbali su slušanje drugih, iznošenje argumenata.

Potom su izmiješanu nepoznatu im priču (u stihovima) pokušavali sastaviti.

U zadnjem dijelu učenici su dobili nekoliko neobičnih izuma. Razgovarali su o njihovoj svrsi, upotrebljivosti, ekološkoj opravdanosti. Potom su u grupama iznosili svoje stavove i predlagali neke svoje izume, imajuću u vidu ekološki utjecaj.

objavio: Marijana Kosturik   datum: 27. 5. 2022.