Ekološki kutak u našoj školi

UTJECAJ TEMPERATURE NA ŽIVI SVIJET

Izvršavali su zadatke promatranja, mjerenja, bilježenja rezultata mjerenja i to na tri mjesta: osunčana livada, livada uz potok i špilja. Pomoću termometra izmjerili su temperaturu zraka i tla. Bilježili su vrste mladih biljaka, životinja, vrste grmlja te su izbrojali broj jedinki na kvadratnom metru.

Učenici su naveli što im je bilo najzanimljivije: hodati po "planini", piti vodu iz potoka, vidjeti srušeni mlin, kamenje koje svjetluca u špilji.

Prvi izlazak u prirodu ( 18. ožujka 2021.)

Učenici 2. razreda su prvi izlazak u prirodu realizirali u Čižama, lokaciji 6 km udaljenoj od škole.

U Čižama istoimeni potok završava svoj nadzemni tok u malom ponoru.

Učenici su pratili  tok potoka od ponora pa nekoliko stotina metara uzvodno. U jednom dijelu trebali su preskočiti potok kako bi mogli nastaviti put. Korito potoka je bilo puno vode te su učenici u njoj  primijetili žabokrečine prepune jajašaca punoglavaca.   Iznad ponora nalazi se mala špilja uskog ulaza ali je dovoljno duga da su učenici morali u njoj upotrijebiti lampe.

Book titled 'Kako temperatura utječe na živi svijet'Read this book made on StoryJumper

Drugi izlazak u prirodu ( 12. studenog 2021.)

Učenici 3. razreda realizirali su sljedeći korak projekta na lokaciji Sopajac.  Sopajac je najveća vrtača  u Istri. Nalazi se oko 7 km od Karojbe.

Učenici su mjerili temperaturu tla i zraka. Uočavali su biljne i životinjske vrste koje žive na toj lokaciji.

Korištenjem aplikacije Plant@net identificirali su  pojedine biljke te su brojali jedinke na kvadratnom metru.

Od životinja vidjeli su: mrave, pauka, smrdeljiku, gusjenicu, ptice, guštera i jelene.

Od biljka imenovali su: veprinu, crveni i kiseli ruj, origano, mahovinu, hrast, bor, betoniku, borovicu, gljivu gnojištarku, paprat i maslačak.

Zaključili su da je u hladnom dijelu godine u prirodi  vidljiv manji broj životinja. Na listopadnom drveću  primijetili su da odbacuje lišće, dok su jednogodišnje biljke već suhe i uvenule.

objavio: Marijana Kosturik   datum: 5. 7. 2021.