Ekološki kutak u našoj školi

LJEPOTA SUNČEVA ZALASKA (1. dio)

Učenici su tražili odgovor na problemska pitanja: “Zašto je zalazak sunca takve boje?” i “Koliko je naša zasluga za ljepotu sunčeva zalaska?”.

Učenici 8. razreda PŠ Karojba ( Marko Selar, Adrian Sloković i Drago Križan) i PŠ Motovun (Phaidra de Becker i Marko Serafin) tijekom ožujka 2021. fotografirali su zalaske Sunca kroz 10 dana, s iste pozicije i u isto vrijeme. Fotografije koje su slikali povezali su u kratki video uradak na kojem se vidi promjena u položaju Sunca i boja neba tijekom zalaska.

Tyndallov efekt

Učenice 7. razreda PŠ Karojba ( Alisa Bertoša, Hana Šepić i Viktorija Škropeta) istražile su što je Tyndallov efekt i na koji način on utjeće na boju sunčeva zalaska. Tyndallov efekt su prikazale kroz jednostavne pokuse pomoću kojih su objasnile što je to, kako nastaje i kakvog utjecaja ima na sunčev zalazak.

Tyndallov efekt je pojava raspršivanja svjetlosti na česticama veličine od 40 do 900 nm koje čine koloidnu smjesu. Budući da se čestice prašine i ostale koloidne čestice nalaze u zraku, prilikom zalaska Sunca svjetlost se na njima raspršuje što kao rezultat ima predivne boje sunčevog zalaska. Mnoge čestice te veličine nastaju i izgaranjem drva i ugljena pa na taj način i mi pridonosimo, osim zagađenju zraka, i pojavi lijepih boja sunčevog zalaska.

Uostalom, pogledajte sami kratki film o Tyndallovom efektu.

Posjet postaji za mjerenje kvalitete zraka – Višnjan

Učenici uključeni u projekt i učiteljica Jagoda Oplanić posjetili su 31. svibnja 2022., postaju za mjerenje kvalitete zraka u Višnjanu, koordinate 45.291383,13.750459.

Na postaji su nas dočekali djelatnici Hrvatskog hidrometeorološkog zavoda Borna Božiković i Dominik Varga.

S njima smo razgledali postaju te nam je Božiković objasnio koji se sve parametri kvalitete zraka mjere na toj postaji i na koji način funkcioniraju ti uređaji.

Tako smo saznali da se na mjernoj postaji Višnjan mjeri koncentracija PM10 i PM 2,5 čestica, koncentraciju ugljika koji se oslobodi gorenjem biomase, koncentraciju ugljikovodika od C2 do C12 u što spada i benzen te koncentraciju troposferskog ozona.

Predavanje o čestičnom zagađenju zraka

Nakon što smo razgledali postaju krenuli smo u obližnju učionicu u prirodi gdje smo imali predavanje o čestičnom zagađenju zraka.

Saznali smo što su lebdeće čestice, razliku između PM10 i PM2,5 lebdećih čestica, kako one djeluju na zdravlje ljudi, koji su najveći izvori tih čestica, na koji način grijanje na drva utječe na koncentraciju lebdećih čestica u zraku, što je smog, kako nastaju kisele kiše, krvava kiša i krvavi snijeg, što je troposferski ozon i zašto je on štetan za zdravlje, na koji način možemo mi, kao pojedinci, pridonijeti smanjenju onečišćenja zraka lebdećim česticama i još mnogo drugih zanimljivih stvari. Na kraju su učenici postavili nekoliko pitanja našim predavačima.

Osim što smo saznali mnogo korisnih stvari vezanih za onečišćenje zraka i ekologiju, zabavili smo se, vidjeli umjetnu lokvu, lopoče, vretenca, gazivode, punoglavce i male žabice.

Hvala našim predavačima na vremenu i entuzijazmu koji su pokazali kroz ovo naše druženje!

objavio: Marijana Kosturik   datum: 4. 7. 2022.