Ekološki kutak u našoj školi

LJEPOTA SUNČEVA ZALASKA (2. dio)

Što uzrokuje boju sunčevog zalaska?

Utječemo li mi, kao pojedinci, posredno, na boju sunčevog zalaska?

Utječe li način grijanja kućanstava na koncentraciju lebdećih čestica u atmosferi?

ANALIZA ANKETE „IZVORI ENERGIJE ZA GRIJANJE KUĆANSTVA“

Obuhvaćeno područje: Općina Karojba i Općina Motovun

Broj anketiranih kućanstava: 65

REZULTATI:

Najveći broj kućanstava ima od 4 do 5 članova.

Većina kućanstava imaju 2 ili 3 automobila.

Većina kućanstava na području Općine Karojba i Općine Motovun za grijanje koriste drvo (oko 80%).

Kućanstva na ovom području potroše od 10 do 20 m3 drva tijekom jedne sezone grijanja.

Najčešće korištena vrsta drva za ogrjev je hrast (oko 67%).

Pelete kao ekološki prihvatljiviju vrstu ogrijeva koristi samo oko 6% kućanstava (razlog koji navode je previsoka cijena peleta).

Oko 3% kućanstava za zagrijavanje vode koriste sunčeve kolektore i oko 3 posto ima vlastiti električnu energiju, odnosno ugrađene fotonaponske ćelije na krovovima.

Oko 94% kućanstava ne koristi nikakve obnovljive izvore energije.

ZAKLJUČAK:

Većina kućanstava na području Općine Karojba i Općine Motovun za ogrjev koristi drvo, te ima od dva do tri automobila. Budući da promet i grijanje na drva čini oko 55% izvora čestičnog zagađenja zraka zaključujemo da i mi dosta doprinosimo tom zagađenju.

Vrlo malo kućanstava, trenutno, se grije na pelete ili koristi obnovljive izvire energije.

Kada bi veći broj kućanstava prešao na obnovljive izvore energije smanjilo bi se onečišćenje zraka te doprinijelo boljoj i održivoj kvaliteti života.

Budući da je boja zalaska Sunca djelomično i posljedica krutih, lebdećih čestica u atmosferi zaključujemo da i mi svojim načinom života doprinosimo tome.

BOJA SUNČEVOG ZALASKA

Ovisi o udaljenosti koju sunčeve zrake trebaju proći kroz atmosferu do našeg oka i o raspršivanju određenih valnih duljina sunčeve svjetlosti na česticama prašine, vodene pare i nečistoća koje se nalaze u atmosferi.

Valne duljine ljubičaste, plave i zelene svjetlosti više se rasipaju pa nam zbog toga zalazak sunca izgleda crveno ili narančasto.

Rayleighovo raspršenje – javlja se ako je veličina čestica u atmosferi manja od valne duljine elektromagnetskih valova, uzrokuje plavu boju neba tijekom dana i crvenu boju tijekom zalaska Sunca.

Tyndallov efekt raspršenje svjetlosti na vrlo sitnim lebdećim česticama disperzivnog sustava kakvi su npr. koloidi  (čestice veličine 1 do 200 nm)

Tyndallov efekt – demonstarcijski pokus

LEBDEĆE ČESTICE

• S obzirom na veličinu aerodinamičkog promjera, dijele se u tri skupine: PM10, PM2.5, PM0.1
  • Najštetnije lebdeće čestice su PM 2.5 i PM 10
  • Izvori lebdećih čestica mogu biti prirodni (npr. šumski požari, erupcije vulkana, pelud) i umjetni (npr. procesi sagorijevanja krutih i fosilnih goriva (drvo, ugljen itd.), građevinski radovi, cestovni promet, industrija, proizvodni procesi).
  • U okolišu se mogu pronaći u različitim oblicima, npr. u obliku dima, prašine, pepela, čađe ili čestica minerala (soli).
  • U sastavu lebdećih čestica se nalaze brojni kemijski spojevi: organski spojevi, sulfati, nitrati, soli, metali i čestice vode.
  • Mogu dulje vrijeme ostati prisutne u zraku (nekoliko sati, tjedana čak i mjeseci).
  • Čestice mogu uzrokovati iritaciju nosa i grla, oštećenja pluća,povećani krvni tlak, bronhitis, astmu
  • Odgovorne su za smrt najmanje 3 milijuna ljudi u svijetu godišnje

objavio: Marijana Kosturik   datum: 24. 11. 2022.