Ekološki kutak u našoj školi

MOJ OSOBNI EKOLOŠKI OTISAK (2. dio)

Svatko od nas ima svoj ekološki otisak. Ekološki otisak procjenjuje je li naš način života uistinu održiv za naše svakodnevne potrebe.

Kako bi istražili koliki je naš ekološki otisak, proveli smo anketu, analizirali rezultate te raznim aktivnostima pokušali doprinijeti očuvanju prirode.

Anketa - Ekološki otisak

Učenici 5. - 8. razreda MŠ Pazin, PŠ Karojba, PŠ Lupoglav, PŠ Sveti Petar u Šumi i PŠ Tinjan su ispunjavanjem ankete (autor: Darija Žaper) tijekom ožujka 2022. godine saznali koliki je njihov ekološki otisak.

Anketa - Ekološki otisak - statistička obrada podataka

Učenici 7. razreda PŠ Sveti Petar u Šumi su prikupili podatke o ekološkom učinku te su ih tijekom travnja 2022. godine uz pomoć učiteljice Marijane Kosturik prikazali tablično, stupčastim i kružnim dijagramom.

Naučili su koristiti program Excel, izraditi i uređivati tablice, koristiti formule te izraditi i urediti grafikone.

Statistička obrada podataka - izrada plakata

Učenici 7. razreda PŠ Sveti Petar u Šumi su svibnja 2022. godine uz pomoć učiteljice Marijane Kosturik izradili plakate sa stupčastim i kružnim dijagramima kako bi lakše usporedili i analizirali rezultate ankete.

Akcija za zaštitu okoliša

Učenici su analiziranjem rezultata anketa uočili da se vrlo mali broj anketiranih učenika uključuje u akcije za zaštitu okoliša i odlučili to promijeniti. Tijekom lipnja 2022. godine učitelj Veljko Ferenčak, učiteljica Marijana Kosturik i učenici su organizirali akcije čišćenja okoliša u kojima su sudjelovali učenici 7. razreda PŠ Sveti Petar u Šumi i PŠ Tinjan te učenici od
5. - 8. razreda PŠ Karojba.

Više o akciji se može pronaći na portalima istarski.hr (Supetarci i Tinjanci očistili Dragu: 'Na kraju smo bili umorni i zadovoljni') i regionalexpress (Radna akcija čišćenja područnih škola Sv. Petar u Šumi i Tinjan).

Radionice izrade spremnika za odvajanje otpada

Učenici PŠ Sveti Petar u Šumi i PŠ Tinjan su sudjelovali u radionicama izrade spremnika za odvajanje otpada. Radionice su provele učiteljice Mirela Nižetić i Marijana Kosturik.

Prema rezultatima ankete većina učenika uvijek ili vrlo često razvrstava otpad. Ipak, u nekim školama nedostaju spremnici za odvajanje otpada pa su ih učenici izradili. Izradili su koševe za odvajanje papira i plastike od kartonskih kutija.

Radionice izrade svijeća od iskorištenog biljnog ulja

Učenici PŠ Tinjan sudjelovali su u radionicama izrade svijeća od iskorištenog biljnog ulja. Radionice je provela učiteljica Mirela Nižetić.

Ovim postupkom izrade svijeća sprječavamo onečišćenje vode i ekosustava jer jedna litra biljnog ulja može onečistiti jedan milijun litara vode. Pripremili smo brošuru s uputama za izradu svijeća za sve koji žele ispuniti svoj dom ugodnim mirisima.

Radionice izrade podmetača za čaše od starih čarapa

Učenici PŠ Sveti Petar u Šumi sudjelovali su u radionicama izrade podmetača za čaše od starih čarapa. Radionice su proveli učitelji Marijana Kosturik, Eduard Videka i Jasna Matas Sinožić.

Razmišljali smo kako možemo ponovo iskoristiti staru odjeću. Možemo ju donirati, ali ju možemo i pretvoriti u nešto novo. Od starih čarapa smo izradili podmetače za čaše. Za sve koji žele na svojem stolu imati takve podmetače, pripremili smo brošuru s uputama.

objavio: Marijana Kosturik   datum: 8. 12. 2022.