Ekološki kutak u našoj školi

MOJ OSOBNI EKOLOŠKI OTISAK (3. dio)

Sudjelovanje u mnogim aktivnostima potaknulo nas je da razmislimo o posljedicama svoga ponašanja. Više ćemo se brinuti o okolišu i postati čuvari prirode.

Rezultati istraživanja o ekološkom otisku

Učitelj Eduard Videka je, tijekom rujna i lipnja 2022. godine, s učenicima analizirao podatke o kućanstvima učenika koje su prikupljali od rujna 2021. godine do ožujka 2022. godine. Rezultate su prikazali na brošuri koju su izradili u alatu Canva.

Ugljični otisak

Ugljični otisak mjera je ukupne emisije stakleničkih plinova koju izravno ili neizravno uzrokuje neka osoba, proizvod, tvrtka ili događaj.

Prosječni ugljični otisak RH po stanovniku iznosi 4,48 tona CO2 godišnje.

Europski prosjek je 6.1 tona.

Svoj otisak možemo smanjiti: recikliranjem, uštedom energije, korištenjem bicikla ili javnog prijevoza, ekološkom poljoprivredom, ...

Razmišljali smo kako možemo ponovo iskoristiti staru odjeću. Možemo ju donirati, ali ju možemo i pretvoriti u nešto novo. Od starih čarapa smo izradili podmetače za čaše. Za sve koji žele na svojem stolu imati takve podmetače, pripremili smo brošuru s uputama.

Rezultati istraživanja

U našem istraživanju koje smo provodili od rujna 2021. do ožujka 2022. došli smo do rezultata da je prosječni ugljični otisak u Svetom Petru u Šumi bio 3,89 tona, a u Tinjanu 2,99 tona po stanovniku.

U promatranom uzorku najveći dio oslobođenog CO2 nastao je gorenjem drva za ogrjev.

objavio: Marijana Kosturik   datum: 14. 12. 2022.