EU kutak u našoj školi

PORTUGAL (República Portuguesa)

Posjetio ga je učitelj Eduard Videka.

Portugal je najzapadnija država kontinentalnog dijela Europe, pa se ovdje nalazi i najzapadnija točka europskog kopna - rt Rocca. Smješten je na Pirenejskom poluotoku i graniči samo sa Španjolskom. Površina Portugala je 92 313 km2, a broj stanovnika 10,3 milijuna. Smještaj na rubu europskog kontinenta uz Atlantski ocean utjecao je na pomorsku orijentaciju Portugala i dugu tradiciju pomorstva o čemu svjedoči i samo ime države koje je izvedeno iz latinske riječi portus - luka.

Relativno pravilan oblik Portugala razdvojen je dolinama velikih rijeka Tejo i Douro koje iz unutrašnjosti Pirenejskog poluotoka teku prema zapadu te se s visoravni spuštaju prema Atlantiku stvarajući obalne nizine. Na estuarijima tih rijeka nastali su lučki gradovi, danas najveća urbana naselja u Portugalu. Na sjeveru na ušću Doura Porto, a u središnjem dijelu na ušću Teja glavni grad Lisabon. Portugalu pripadaju otok Madeira i Azorsko otočje u Atlantiku. Na Azorima koji su vulkanskog postanka nalazi se i najviši vrh Portugala - Pico (2 351 m). Iako nema ni metra obale na Sredozemnom moru Portugal se ubraja u sredozemne države jer s njima dijeli slična obilježja kulture, tradicije i običaja, a tome u prilog govori i činjenica da prevladavaju dvije podvarijante sredozemne klime koje bi se mogle usporediti sa onima u Dalmaciji (južni dio Portugala) i obale Istre (sjeverni dio Portugala).

Panorama Porto i rijeka Douro

Iako na rubu Europe Portugal je odigrao vrlo važnu ulogu u europskoj povijesti. Nekadašnju rimsku provinciju Lusitaniju u vrijeme velike seobe naroda naselila su germanska plemena Vizigoti i Svevi. Iako su došljaci postali vladajući sloj snaga rimske kulture dovela je do njihove postupne asimilacije u starosjedilačko romansko stanovništvo pa se se tako današnji portugalski jezik ubraja u romansku skupinu jezika.

U najslavnija poglavlja portugalske prošlosti spadaju borba za oslobađanje od arapske prevlasti i velika geografska o​​​​​​​tkrića- Višestoljetna arapska vlast nad Pirenejskim poluotokom koja je trajala od početka 8. st. za Portugal je završila u 12. st. Stiješnjeni između snažnih susjeda i mora Portugalci su se okrenuli pomorstvu i pomorskoj trgovini što je postupno dovelo do ere velikih geografskih otkrića i kojima je Portugal (uz Španjolsku) odigrao vodeću ulogu.

Neki od najpoznatijih moreplovaca 15. i 16 st. bili portugalci: Bartolomeo Diaz koji je otkrivao obale Afrike do rt Dobre Nade, Vasco de Gama koji je otkrio pomorski put do Indije, Pedro Cabral koji je otkrio obale današnjeg Brazila i možda najpoznatiji među njima Fernando Magellan čija je ekspedicija dokazala da je zemlja okrugla. Time je Portugal postao i kolonijalna sila s dugim nizom posjeda diljem svijeta - Brazil, Mozambik, Angola, Goa u Indiji. Macao u Kini… S druge strane postoji i mračna strana povijesti koju obilježava dugotrajna trgovina robovima te profašistička diktatura koju je 1933. uveo Antonio de Oliveira Salazar. Diktatura je ukinuta nakon ljevičarske revolucije 70.-ih godina te je obnovljena demokracija, a članom EU postao je 1986.

Porto

Portugal se danas nalazi u skupini visoko razvijenih zemalja, ali mu je BDP osjetno ispod prosjeka EU. Jedan od poznatijih izvoznih proizvoda je slatko desertno vino Porto. Uz to Portugal je i najveći svjetski izvoznik pluta kojeg se dobiva od posebne vrste hrasta. U portugalskoj kuhinji prevladavaju morski plodovi i jela od mesa (svinjetine i peradi), a imaju i dugu tradiciju pekarskih proizvoda. Kao i drugdje na Sredozemlju miješaju se različite tradicije, pa pa je kuhinja slična našoj - riba na gradele, pršut (presunto), kobasice, variva od povrća i mesa (cozido a portuguesa) i pečeno meso (bife com ovo a cavalo) , a najčešći prilozi su krumpir i riža. Tradicionalna glazba Portugala je fado u kojoj je  tekst pjesama prožet melankolijom i osjećajem da se sudbina ne može promijeniti, čemu odgovara i melodija na pratećoj gitari. Najpoznatije turističke destinacije Portugala su Lisabon koji privlači svojim, šarmom, starinskim tramvajima i umjetnički popločanim ulicama, zatim regija Algarve na jugu države koja je poznata po spektakularnim krajolicima i kupališnom turizmu te Fatima, odredište za hodočasnike.

Fun facts

• keramičke pločice se u Portugalu posvuda koriste kao dekoracija - posvuda u kućama, na fasadama kuća, na pločnicima, kao kućni brojevi
  • kinta iz izraza "ostao sam bez kinte" je u izvorniku quinta i na portugalskom znači zemljišni posjed
  • U gradu Chiadu se nalazi najstarija knjižara koja još radi - Livraria Bertrand je otvorena 1732. godine
  • iako ima 10 mil. stanovnika na svijetu je oko 250 milijuna govornika portugalskog jezika - kao posljedica kolonijalne prošlosti portugalski je ostao kao glavni ili drugi službeni jezik u mnogim državama svijeta
  • dva najveća vala za surfanje od 25 m (službeno potvrđena visina) i 30 m (neslužbena procjena) zabilježena su u Portugalu u blizi gradića Nazarea
  • u ožujku 2018.  100% električne energije proizvedene u Portugalu došlo je iz obnovljivih izvora, a od 2020. je 4. na popisu "zelenih" država EU

Bakalar                                              Francesinha

objavio: Marijana Kosturik   datum: 27. 5. 2022.