Županijsko natjecanje mladih tehničara Istarske županije

Županijsko natjecanje mladih tehničara Istarske županije održano je 4. ožujka 2022. godine u OŠ Vladimira Nazora Pazin, u Pazinu s početkom u 11. sati, prema Vremeniku natjecanja Agencije za odgoj i obrazovanje.

Na natjecanju je sudjelovalo 72 učenika iz 23 škola Istarske županije i udruge Društvo za robotiku Istra.

Natjecanje mladih tehničara provodi se inače u 12 kategorija, a ove godine su učenici iz Istre sudjelovali u 11 kategorija: Maketarstvo i modelarstvo (5. razred), Graditeljstvo (6. razred), Strojarske konstrukcije i Obrada materijala (7. razred), Elektrotehnika i Elektronika (8. razred) te Robotika, Fotografija, Robotsko spašavanje žrtve, Automatika i Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina (5.- 8. razred). Svaka kategorija natjecanja uključuje pisanu provjeru teorijskih znanja kojom je moguće postići 40 bodova, praktičnu izradu tehničke tvorevine čeme je moguće ostvariti 50 bodova, a 10 bodova učenik može postići i uspješnim prezentiranjem svoje tehničke tvorevine. Učenici koji su pokazali najviše znanja i umijeća po kategorijama su: u kategoriji Maketarstvo i modelarstvo prvo mjesto postigla je Roza Mitić iz OŠ Veruda, Pula, mentor Ivan Iskra, drugo mjesto Sara Čiz iz OŠ Vladimira Nazora Pazin, mentor Igor Dorić, te treće mjesto Vito Hodžić iz OŠ Joakima Rakovca, Sveti Lovreč, mentorica Mirjana Rabar. U kategoriji Graditeljstvo je prvo mjesto osvojila je Lucija Kalčić iz OŠ Šijana, Pula, mentorica Eda Bernobić, drugo mjesto Paola Spada iz OŠ Centar Pula, mentorica Helena Dabo, te treće mjesto, Marigona Gashi iz OŠ-SE RIVARELA, Novigrad, mentor Ilija Babić. U kategoriji Strojarske konstrukcije je prvo mjesto postigla Adriana Pirović-Vareško iz OŠ Veruda, Pula, mentor Ivan Iskra, drugo mjesto Filip Periša iz OŠ Vidikovac Pula, mentorica Sanja Milaković, a treće mjesto dijele Matea Gojtanić iz OŠ Vladimira Nazora Pazin (mentor Darko Suman) i Dea Močinić iz OŠ Vladimira Nazora Potpićan  (mentor Mateo Slivar). U kategoriji Obrada materijala je prvo mjesto osvojila Leonarda Lanča iz OŠ Vladimira Nazora Pazin (mentor Darko Suman), drugo mjesto Kim Korotaj iz OŠ Veli Vrh, mentor Mirza Salihović, te treće mjesto Luka Bradarić iz OŠ Veruda, mentor Ivan Iskra. U kategoriji Elektrotehnika je najupješnija učenica Ella Peteh iz OŠ Vidikovac Pula, mentorica Sanja Milaković, dok su drugo i treće mjesto zauzeli Mateo Smoković i Gabriel Hekić iz OŠ Vladimira Nazora Potpićan, mentor Mateo Slivar. U kategoriji Elektronika prvo mjesto dijele Mario Fonović iz OŠ Vladimira Nazora Potpićan, mentor Mateo Slivar, i Pia Kovačić iz OŠ Vladimira Nazora Vrsar, mentorica Sabina Papić, a iz Vrsara i istu mentoricu je i trećeplasirana učenica, Chiara Zrno.

U kategoriji Fotografija istakle su se učenice iz OŠ Vladimira Nazora Krnica,  Mila Cukon s prvim mjestom i Eva Peruško s drugim mjestom, mentorica Helena Dabo, a treće mjesto je postigla Hana Mršić iz OŠ Vladimira Nazora Pazin s mentoricom Jadrankom Mrak. U kategoriji Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina je prvo mjesto osvojila Linda Hil iz OŠ Vladimira Nazora Potpićan, mentor Mateo Slivar, drugo mjesto Matija Hudak iz OŠ Fažana, mentor Vanja Vekić, a treće mjesto Sara Burić iz OŠ Veruda, mentor Ivan Iskra.

U kategoriji Robotika je prvo mjesto postigao Vid Suman, drugo mjesto Borna Lakoseljac, obojica iz OŠ Vladimira Nazora Pazin, mentor Darko Suman, a treće mjesto dijele David Božac i Matteo Ghiraldo , obojica iz OŠ Vodnjan – SE Dignano i uključeni u rad Društva za robotiku Istra uz mentorstvo Vedrane Keteleš i Dragana Pantića. Kategorije Robotsko spašavanje žrtve i Automatika ostvarene su u također u suradnji s Društvom za robotiku Istra uz mentorstvo Dragana Pantića. U robotskom spašavanju su se posebno istakli učenici OŠ Šijana od kojih je prvo mjesto osvojila Greta Percan, mentorica Branka Samardžija, a drugo i treće mjesto su zauzeli Andreas Lanča i Andrej Gržinić, mentorica Eda Bernobić. Prvo mjesto kategorije Automatika je osvojio Jona Damjanić iz OŠ Kaštanjer Pula, mentor Darko Raljević, drugo mjesto Ivan Lipljan iz OŠ Veruda, mentor Ivan Iskra, te treće mjesto Dalen Malagić, iz OŠ Marčana, mentor Zvonko Mihaljević.

Domaćin i organizator natjecanja, OŠ Vladimira Nazora Pazin i županijsko povjerenstvo uz pomoć Zajednice tehničke kulture Istarske županije i drugih sponzora, osigurao je lijepe i korisne nagrade za najuspješnije učenike i njihove mentore. Županijski pobjednici po kategorijama ovoga natjecanja očekuju poziv na 46. državno natjecanje mladih tehničara koje će se održati od 2. do 5. svibnja 2022. godine.

Učitelj Darko Suman

Priloženi dokumenti:
Rezultati_64._NMTIZ_ukupno.xlsx (41.98 KB)

objavio: Darko Suman Slađana Jukić   datum: 15. 3. 2022.

Važne obavijesti

« Travanj 2024 »