Ovo je stranica koja donosi zanimljive sadržaje za zabavu, a uz to možeš ponešto i naučiti:)

Sveti Nikola

Približava nam se božićno i novogodišnje vrijeme pa tako i blagdan Svetog Nikole kojeg slavimo 6. prosinca. Svi dobro znamo da nam on donosi darove ako smo bili cijelu godinu dobri i da je uvijek uz njega Krampus koji donosi šibe ako samo bili zločesti. No, znamo li sve o njemu?

• On je svetac katoličke i pravoslavne crkve i biskup
  • Zaštitinik djece, pomoraca, trgovaca, djevojaka, siromaha ...
  • U svom životu uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu
  • Danas je poznat kao lik koji obraduje djecu svojim darovima. Ta tradicija vuče korijene iz sljedeće legende: noću je potajno ubacio vrećice sa zlatnicima kako bi spasio čast i poštenje triju kćeri s čijom ljepotom i mladošću je njihov otac htio trgovati. Dalje priča ima dva kraja:
    • kad je sv. Nikola ubacio svoj dar i za najmlađu kćer, otac ga zaskočio i prepoznao Nikolu. Unatoč zaklinjanju neka šuti, sretni otac je razglasio po cijelom mjestu radosnu vijest.
    • Nikola je vidio da ga otac djevojaka čeka, pa se domislio, popeo na krov i zlatnike ubacio kroz dimnjak. Kako su se na otvorenom ognjištu sušile čarape, zlatnici su pali u njih, i od tuda dolazi stavljanje poklona bilo u čarape ili čizmice.

Nadamo da ste i vi ove godine pronašli čizmice pune poklona :)

Budite dobri i za idući 6. prosinca!!

Izvor: Wikipedia

objavio: Marin Ančić Andrej Šaina Ivan Sirotić   datum: 7. 12. 2009.